Müşteri Hizmetleri : 0545 356 55 51

MENÜ

Bebek Giysisi Seçerken Dikkat

25.04.2018

Bebeğiniz için alışveriş yaparken en keyif aldığınız anlar o minik bodyleri, bluzları, tulumları seçmek olmalı. Bebeğinizi bu şirin kıyafetlerin içinde hayal etmek bile size mutluluk verir. Ancak kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Kullanılan malzemeden, dikiş yerlerine kadar…  

Bebek kıyafeti almakta da ne var demeyin. Her işte olduğu gibi bunda da incelikler var. Özellikle konu bebek olunca anne babalar daha hassas oluyorlar.

Bebeğin giysileri pamuklu, yumuşak ve doğal kumaşlardan yapılmış olmalı ki cildini tahriş etmesin. Ayrıca içinde rahat hareket edebileceği kadar bol olmalı ya da emeklerken veya dönerken kol ve bacak hareketlerini engellememeli. Çorapları da yumuşak ve rahat bir bollukta olmalı. Giysi alırken, kol, yaka ve bel ağızlarının sert olmamasına ve çıtçıt, düğme gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda tüylü kıyafetler olmamasına da özen gösterin. Çünkü çocuklar buldukları şeyleri ağızlarına götürüler ve tüyler çocuğun boğazına kaçabilir. Tulum ve pijamaların karın kısmından açılmasına özen gösterin. Böylece bez değiştirme işini daha pratik ve sağlıklı olarak yapabilirsiniz. Bebekler çabuk büyüdüğü için ilk etapta çok fazla yenidoğan kıyafeti almanıza gerek yok. İlk günler için birkaç parçayla yetinip 3-6 aya göre olanlardan daha fazla almak uygun olacaktır. Aldığınız cicili bicili kıyafetlerin kısa bir süre sonra olmadığını görmek sizi de üzer.

Lastikli, düğmeli kıyafetleri tercih etmeyin. Omuzdan çıtçıtlı, esnek yakalı, önden açılan tulumlar ya da ikili takımlar ilk aylarda size ve bebeğinize kolaylık sağlayacaktır.

Güvenlik açısından düğme ya da uzun ipli giysiler yerine çıtçıtlı ve sade olanları, yıkanınca sarkmayan, çekmeyen, boya vermeyen kaliteli ürünleri, kullanılan boya maddesinin bebeğinizde alerji yapma olasılığı olacağından standart belgeli ürünleri (Eko-Tex standart 100 belgesi) tercih etmelisiniz. Bu standart, insan ekolojisi açısından şüpheli zararlı maddelerin analizlerini içermekte ve sınır değerler öngörmektedir. Bir tekstil ürününün, standartta belirtilen şartları yerine getirmesi durumunda başvuru sahibine “Confindence in textiles passed for harmful substances according to Eko-tex standart 100” (Tekstillerde Güven Öko-tex 100 Standardına göre zararlı madde içermez) yazısı bulunan etiketi kullanma hakkı verilmektedir. Eko-Teks etiketi uluslararası güvenilirliği ifade eden bir ekolojik kalite markasıdır.

Bebek Cildi Hassastır

Vücudumuz dış dünyadan gelen uyaranlara karşı sürekli tetiktedir. Kendisine zarar verebilecek her türlü maddeye karşı da bir savunma mekanizması geliştirir. Alerjiler de bu savunma mekanizmasının işleyişi sonucu oluşur. Vücudumuzun koruyucu hücrelerini uyaran bu alerjenler; toz parçacıkları, duman, zehirli gazlar, polenler olabileceği gibi günlük yaşantımızda kullandığımız kimyasal maddelerde olabilir. Solunum ve deri yoluyla vücudumuza girebilirler.

Bebeğinizin cildi ince ve dış etkenlere karşı daha duyarlıdır. Yağ tabakası yetişkinlere göre daha az olduğundan soğuğa karşı da dirençsizdir. Bu yüzden bebeğinizi özellikle ilk aylarda daha dikkatli giydirmeli, onun için özenerek seçtiğiniz cicili bicili kıyafetleri yıkarken bunların cildine doğrudan temas edeceğini unutmamalısınız.

Bebek giysileri için özel üretilen deterjanlar ya da sabun tozları tercih etmek gerekiyor. Kokusuz, parfümsüz, renksiz, bebeğin cildine ve solunum sistemine zarar vermeyecek hipoalerjenik kimyasallar bebek deterjanlarında aranılan özellikler. Giysileri yıkamadan önce yıkama talimatnamesinin okunmasında da fayda var.

Sıvı formdaki deterjanlar durulama esnasında daha avantajlı görülüyor. Bebek giysilerinin iyice durulanması çok önemli bir nokta… Bebeklerin alerjiye daha meyilli olduğu düşünülürse, onları alerjenlerden mümkün olduğunca uzak tutmak şart.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

İRTİBAT BİLGİLERİ
  • Yenikent Mahallesi 2433. Sokak No:5/3 Gebze / KOCAELİ
  • 0545 356 55 51
  • info@yenibirenk.com
  • Telefon Hattı : 09:00 - 20:00
HARDERDAR OLUN
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.